SOLI DEO

Chorwacja i Włochy

LUDBREG, PN KRKA, MEDJUGORIE, DUBROWNIK, BARI, MOLFETTA,BARLETTA , SAN GIOVANNI ROTONDO MONTE SANT’ ANGELO, PIETRELCINA, MONTE CASSINO, RZYM · WATYKAN, PADWA

DZIEŃ 1Zbiórka uczestników i wyjazd. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Chorwacji.

DZIEŃ 2Śniadanie. Przejazd do Ludbregu, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa – miejsce Cudu Eucharystycznego z 1411 roku. W czasie sprawowanej Eucharystii, dokonała się cudowna przemiana wina w krew. Przejazd do Parku Narodowego Rzeki Krka. Spacerując ścieżkami wzdłuż dolnego biegu rzeki zobaczymy liczne wodospady, w tym najwspanialszy – 46-metrowej wysokości Skradinski Buk. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Medjugorie.

DZIEŃ 3 Śniadanie. Dzień poświęcony na osobiste refleksje i modlitwy. W kościele św. Jakuba zobaczymy witraże ukazujące sceny z życia Maryi Dziewicy oraz związane z objawieniami. Udział w Mszy Świętej. Następnie wejście na Górę Objawień w Podbrdo – miejsce pierwszych objawień, gdzie Matka Boża przekazała Widzącym orędzie pokoju. Od tej pory w miejscu tym gromadzą się pielgrzymi na modlitwie różańcowej. W dzień i w nocy można tu spotkać grupy pielgrzymów idących do miejsca pierwszych objawień. W tym miejscu postawiono figurkę Królowej Pokoju, która została poświęcona 8 września 2001 roku. W 1989 roku przy ścieżce postawiono odlewy z brązu radosnych i bolesnych tajemnic różańca. Z prawej strony podnóża Podbrdo – Góry Objawień znajduje się Niebieski Krzyż. W tym miejscu od 4 lipca 1982 roku spotyka się grupa modlitewna wizjonera Ivana. Czas pobytu w Sanktuarium owocuje często osobistą przemianą serc pielgrzymów. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4Śniadanie, po którym przejazd do Dubrownika – „Perły Adriatyku” (UNESCO) – malowniczo położonego miasta, o wspaniałym klimacie, z licznymi zabytkami i niezwykłymi uliczkami. Zobaczymy m.in. ponad 20 bastionów i baszt z X-XV wieku, Pałac Rektorów, Pałac Sponza – Archiwum Dubrownickie, odwach z wieżą zegarową, gotycki klasztor Franciszkanów, najstarszą aptekę w Europie (od 1317 roku), renesansowy kościół św. Spasa, barokowy kościół św. Vlaha (Błażeja – patrona miasta), Wielką Studnię Onofrię i wiele innych zabytkowych budowli. Czas wolny – możliwość korzystania z kąpieli morskich lub wypoczynku na starówce. Msza św. i obiadokolacja, a następnie zaokrętowanie na promie płynącym do Bari. Nocleg na promie.

DZIEŃ 5 – Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Bari – krótkie zwiedzanie miasta. Zobaczymy słynną bazylikę, w której spoczywają relikwie św. Mikołaja, patrona miasta. W kościele znajduje się nagrobek z 1593 roku królowej Polski Bony – żony Zygmunta Starego. Sarkofag zdobi rzeźba przedstawiająca klęczącą Bonę w schyłkowych latach jej życia. Świątynia ta uważana jest za symbol miasta i jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. Przejazd przez nadadriatyckie miasteczko Molfettę. Spacer po starówce. Nawiedzimy znajdującą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO romańską katedrę św. Corrada. Następnie udamy się do Barletty – kolejnej perełki nad Adriatykiem, w której zobaczyć można między innymi zamek Hohenstaufen, Katedrę Santa Maria Maggiore, Bazylikę Grobu Świętego, Kolosa z Barletty, bramę obronną oraz urokliwy deptak. Przejazd do miasteczka św. Ojca Pio, San Giovanni Rotondo, na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6Msza Święta w San Giovanni Rotondo, po której śniadanie. Nawiedzenie Sanktuarium  św. Ojca Pio. Świątynia została wzniesiona z kamienia i drewna. Poznamy miejsca, w których Święty prowadził pełne dobroci i poświęcenia życie. Nawiedzimy świątynię klasztorną pw. Matki Bożej Łaskawej, w której przez 52 lata o. Pio spowiadał i sprawował Eucharystię, a także otrzymał stygmaty. Udamy się do nowego kościoła, w którym od czerwca 2013 roku wystawione jest w kryształowej trumnie ciało o. Pio – czas na modlitwę i zadumę. Następnie przejazd do Monte Sant’Angelo – miejsca kultu św. Michała Archanioła, którego źródłem były cztery objawienia. Nawiedzenie Sanktuarium św. Michała Archanioła, którego kustoszami od 1996 roku są polscy księża michaelici. W tym historycznym miejscu wartości religijne i moralne przenikają się z wartościami artystycznymi stwarzając unikatowy klimat, który przyciąga i fascynuje pielgrzymów i turystów z całego świata. W Bazylice św. Michała Archanioła zwiedzimy kryptę z V-VII w. z muzeum rzeźb kamiennych oraz muzeum darów wotywnych. W Świętej Grocie czas na adorację. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7 Śniadanie, po którym przejazd do Pietrelciny – miejsca narodzin i młodości Ojca Pio. Zobaczymy plac Zwiastowania, dom rodzinny Świętego oraz kościół św. Anny, w którym został ochrzczony. Przejdziemy także pod drzewo na Piana Romana, pod którym otrzymał pierwsze, niewidzialne stygmaty. Czas wolny, po którym przejazd na Monte Cassino, do opactwa benedyktyńskiego. Zobaczymy zabudowania klasztorne, kościół i bazylikę mieszczącą grób św. Benedykta i św. Scholastyki. Wzgórze z opactwem benedyktyńskim w czasie trwania II wojny światowej było kluczowym punktem obrony niemieckiej „linii Gustawa”, zdobyte przez żołnierzy II korpusu. U podnóża klasztoru nawiedzimy cmentarz żołnierzy polskich oraz ich dowódcy gen. Andersa. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Rzymu lub okolic.

DZIEŃ 8Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. W zależności od obecności Ojca Świętego weźmiemy udział w Audiencji Generalnej lub modlitwie Anioł Pański. Zwiedzanie rozpoczniemy od Bazyliki Świętego Piotra – jednej z czterech bazylik większych Rzymu, według tradycji zbudowanej na miejscu pochówku św. Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie św. Jana Pawła II. Czas na modlitwę prywatną. Następnie udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi. Ciekawą odmiennością od barokowego charakteru tej okolicy będzie starożytny Panteon. Odwiedzimy także Bazylikę św. Jana na Lateranie i zobaczymy kaplicę San Lorenzo oraz Święte Schody. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9 Śniadanie, po którym przejazd do Padwy. Przejście przez Prato della Valle. Nawiedzimy Bazylikę św. Justyny, gdzie według tradycji pochowany jest św. Łukasz Ewangelista. Starówką dojdziemy do Bazyliki św. Antoniego, zwaną „cudem Padwy” z sarkofagiem Świętego oraz kaplicą polską. Spacer po mieście oraz czas wolny w okolicach rynku staromiejskiego, gdzie obok Pałacu Rozumu znajduje się także Caffe Pedrocchi – jedna z najstarszych, bo założona w 1831 roku kawiarnia. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Lido di Jesolo lub Tarvisio.

DZIEŃ 10Śniadanie lub przydział pakietów śniadaniowych, po którym wyjazd w drogę powrotną. Msza Święta pożegnalna. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

ORIENTACYJNE KOSZT: 2900 ZŁ + 250 EURO

Cena zawiera: komfortowy przejazd na całej trasie, 6 noclegów w hotelach **** 2 noclegi w pensjonacie, pokoje 2-os. z łazienkami,8 śniadań, 9 obiadokolacji, śniadanie i nocleg na promie w kabinach 4-os. z łazienką płatne w kwocie wydatków programowych,ubezpieczenie KL wraz z następstwem chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP, opłatę na TFG

 

Wersja PDF do pobrania

tu wpisać nazwę programu do ściągnięcia a w pole odnośnik wkleić url pliku