SOLI DEO

GRUZJA+ARMENIA 12 dni

DZIEŃ 1 – Wylot z Polski do Tbilisi

Spotkanie z grupą na lotnisku. Odprawa  i odlot do Tbilisi.

 DZIEŃ 2 – Tbilisi – City Tour – zwiedzanie miasta

Przylot do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Gruzji. Zobaczymy Starówkę w Tbilisi, zaczynając od Świątyni Metechi (XIII w.), następnie zwiedzimy Narikala (IV w.) – jedną z najstarszych fortyfikacji w Tbilisi, starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepięknym widokiem na miasto, pomnik Matki Gruzji. Następnie nawiedzimy bazylikę Anczyschati (VI w.), Świątynię Sioni (XII w.) oraz Synagogę. Zwiedzimy świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy – Sameba. Wizyta w Muzeum Narodowym. Spacer reprezentacyjną aleją Rustaweli. Obiadokolacja z pokazem folklorystyczny w restauracji z tradycyjną kuchnią gruzińską. Nocleg w Tbilisi.

 DZIEŃ 3 – Tbilisi – Mccheta /Dżwari, Sweti Cchoweli/ –  Gergeti – Gudauri

Po śniadaniu wyjazd do Mcchety – pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Odwiedzimy tu klasztor Dżwari (VI w.) oraz katedrę Sweti Cchoweli, gdzie złożona została Szata Chrystusa. Następnie Gruzińską Drogą Wojenną pojedziemy do Gergeti, by tam samochodami terenowymi wjechać na wzgórze na wysokość 2170 m n.p.m. i nawiedzić kościół Świętej Trójcy. Ze wzgórza rozciąga się przepiękny widok na szczyt Kazbek (5047m n.p.m.) Przejazd do Gudauri, tam obiadokolacja i nocleg.

 DZIEŃ 4 Gudauri – Ananuri – Gori – Upliscyche – Kutaisi

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie leżącej nad rzeką Aragwi twierdzy Ananuri, Następnie pojedziemy do Gori – miasta Stalina. W pobliżu Gori odwiedzimy miasto skalne Upliscyche, które przez wiele stuleci było ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Przejazd do Kutaisi, do drugiego pod względem wielkości miasta w Gruzji, tam obiadokolacja oraz nocleg.

 DZIEŃ 5 – Kutaisi – Bagrati – Gelati – Sataplia – Bordżomi – Achalcyche

Po śniadaniu zwiedzanie zaczniemy od wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytków Kutaisi. Zobaczymy kompleks klasztorny Gelati (XII w.) oraz Katedrę Bagrati (XI w.). Następnie zwiedzimy rezerwat Sataplia, gdzie kiedyś żyły dinozaury, których ślady można podziwiać do dziś. Rezerwat jest jedynym miejscem na świecie gdzie można zobaczyć niesamowity las reliktowy typu kolchidzkiego. Spacer w uzdrowiskowym mieście Bordżomi. Następnie przejazd do Achalcyche, tam obiadokolacja i nocleg.

 DZIEŃ 6 Achalcyche – Forteca Rabati – Wardzia – Tbilisi

Zwiedzanie rozpoczniemy od Fortecy Rabati. Następnie pojedziemy do miasta skalnego Wardzia. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie od najazdów wrogów. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim. Jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z freskami pochodzącymi XII wieku. Powrócimy do Tbilisi na kolację oraz nocleg.

 DZIEŃ 7 Tbilisi – Suchy most – Mtacminda – Tbilisi 

Po śniadaniu pojedziemy na „pchli targ” Suchy Most – to jedna z najpopularniejszych atrakcji Tbilisi. Następnie kolejką wjedziemy na świętą górę – Mtacminda, tam pospacerujemy Aleją Zasłużonych, gdzie spoczywają wybitne osobowości historii Gruzji. Nawiedzimy Kościół Mamadawiti. Czas wolny w mieście na indywidualne spacery i zakupy. Obiadokolacja pożegnalna wraz z pokazem folklorystycznym oraz nocleg w hotelu w Tbilisi.

 DZIEŃ 8 Tbilisi – granica gruzińsko-ormiańska – Jezioro Sewan – Sewanawank – Erywań

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu pojedziemy w kierunku granicy z Armenią. Odprawa celno-paszportowa. Przejście mostem granicznym i dalsza podróż autokarem w góry do jeziora Sewan. Tam nawiedzimy świątynię Sewanawank i zrelaksujemy się nad pięknym jeziorem,  po czym dalsza podróż do Erywania. Kolacja oraz nocleg w Erywaniu.

 DZIEŃ 9 – Erywań – Khor Virap – Muzeum Matenadaran – kościół św. Katoghike

Po śniadaniu nawiedzimy monaster Khor Virap z VII w., skąd roztacza się widok na pobliską górę Ararat (5165 m). Według tradycji w znajdującej się na terenie klasztoru studni miał być więziony św. Grzegorz Oświeciciel, który nawrócił na chrześcijaństwo miejscowego króla i jego dwór w 302 roku, co znaczy, że oficjalnie Armenia jest pierwszym państwem chrześcijańskim na świecie. W Muzeum Matenadaran obejrzymy wspaniałą kolekcję manuskryptów.  Z licznych kościołów nawiedzimy jeden z najładniejszych –  kościół św. Katogike.  Kolacja, nocleg jw.

 DZIEŃ 10 Erywań – Eczmiadzyn – wytwórnia koniaku  Ararat – Erywań

Po śniadaniu  przejazd do tzw „ormiańskiego Watykanu” głównej siedziby kościoła ormiańskiego. Nawiedzenie Katedry Eczmiadzyn – tam czas  na wspólne przeżywanie modlitw kościoła ormiańskiego. Nawiedzenie sąsiadujących kościołów /Rhipsime, Gayane/. Po południu  wizyta w wytwórni koniaku Ararat, poznamy etapy jego produkcji łącznie z degustacją. Na terenie wytwórni będzie możliwość zakupu trunku, za który płacić można tylko w dramach /ormiańską waluta/.  Obiadokolacja i nocleg  jw.

 DZIEŃ 11 – Erywań – Hawuctar – Garni – demonstracja wypieku  lawaszu – Erywań

Po śniadaniu przejazd do twierdzy Hawuctar. Zwiedzanie twierdzy Garni, dawnej letniej siedziby królów. Pokaz tradycyjnego wypieku chleba. Zwiedzanie Geghard. Dla chętnych wieczorny spacer po Erywaniu. Obiadokolacja i nocleg jw.

 DZIEŃ 12 – Erewań – Polska

W godzinach rannych wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko w Erewaniu. Odprawa i odlot do Warszawy.

 

      ŚWIADCZENIA:

       Przelot samolotem Warszawa – Tbilisi i Erewań – Warszawa, przejazdy autokarami klimatyzowanymi,

       noclegi w  hotelach *** w pokojach dwu lub trzyosobowych. Pokój jednoosobowy z dopłatą, bardzo

       smaczne  śniadania i  obiadokolacje, zwiedzanie zgodnie z programem, na miejscu przewodnik

       polskojęzyczny, wstępy zawarte  w programie są opłacone, ubezpieczenie KL NW.

    

Wersja PDF do pobrania

GRUZJA+ARMENIA 12 dni