SOLI DEO

GRUZJA+ARMENIA 12 dni

(program ramowy, kolejność może ulec zmianie)

 DZIEŃ 1 – Wylot z Polski do Tbilisi

Spotkanie w jednym z portów lotniczych w Polsce. Odprawa i odlot do Tbilisi.

 DZIEŃ 2 – Tbilisi – City Tour – zwiedzanie miasta

Przylot do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Gruzji. Zobaczymy Starówkę w Tbilisi, zaczynając od Świątyni Metechi (XIII w.), następnie zwiedzimy Narikala (IV w.) – jedną z najstarszych fortyfikacji w Tbilisi, starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepięknym widokiem na miasto, pomnik Matki Gruzji. Następnie zwiedzimy bazylikę Anczyschati (VI w.), Świątynię Sioni (XII w.) oraz Synagogę. Zwiedzimy świątynie pod wezwaniem Świętej Trójcy – Sameba. Wizyta w Muzeum Narodowym. Spacer reprezentacyjną aleją Rustaweli. Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym w restauracji z tradycyjną kuchnią gruzińską. Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 3 – Tbilisi – Mccheta /Dżwari, Sweti Cchoweli/ – Kościół św. Trójcy w Gergeti –Gudauri

Po śniadaniu wyjazd do Mcchety – pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Odwiedzimy tu klasztor Dżwari (V w.) oraz katedrę Sweti Cchoweli, gdzie złożona została Szata Chrystusa. Następnie Gruzińską Drogą Wojenną pojedziemy do Gergeti, by tam samochodami terenowymi wjechać na wzgórze Gergeti – gdzie nawiedzimy Kościół Świętej Trójcy „Cminda Sameba”, położony na wysokości 2170 m n.p.m. Ze świątyni rozciąga się przepiękny widok na szczyt Kazbek (5047 m n.p.m.). Przejazd do Gudauri. Obiadokolacja i nocleg w Gudauri.

DZIEŃ 4 – Gudauri – Ananuri – Gori – Upliscyche – Kutaisi

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie leżącej nad rzeką Aragwi twierdzy Ananuri. Następnie przejazd do Gori – miasta Stalina. Zobaczymy również miasto skalne Upliscyche, które przez wiele stuleci było ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Przejazd do Kutaisi, do drugiego pod względem wielkości miasta w Gruzji. Obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.

DZIEŃ 5 – Kutaisi – Bagrati – Gelati – Sataplia – Bordżomi – Achalcyche

Po śniadaniu zwiedzanie rozpoczniemy od wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytków Kutaisi. Zobaczymy m.in. kompleks klasztorny Gelati (XII w.) oraz Katedrę Bagrati (XI w.). Zwiedzimy również rezerwat Sataplia, kiedyś żyły tam dinozaury, których ślady można podziwiać do dziś. Rezerwat jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można zobaczyć niesamowity las reliktowy typu kolchidzkiego. W jaskiniach kresowych można podziwiać stalaktyty i stalagmity. Spacer po uzdrowiskowym mieście Bordżomi. Następnie przejazd do Achalcyche. Obiadokolacja w stylowej restauracji na terenie fortecy Rabati. Nocleg w Achalcyche.  

DZIEŃ 6 Achalcyche – Forteca Rabati – Wardzia – Tbilisi

Zwiedzanie rozpoczniemy od Fortecy Rabati. Następnie pojedziemy do miasta skalnego Wardzia – w średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów wrogów. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim, jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z freskami pochodzącymi z XII wieku. Następnie przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 7 – Tbilisi – Suchy most – Mtacminda – Tbilisi 

Po śniadaniu pojedziemy na pchli targ Suchy Most – to jedna z najpopularniejszych atrakcji stolicy Gruzji. Następnie kolejką wjedziemy na świętą górę – Mtacminda, gdzie pospacerujemy Aleją Zasłużonych, zobaczymy cmentarz, na którym ostatni spoczynek znalazły wybitne osobowości historii Gruzji. Nawiedzimy Kościół Mamadawiti, będziemy podziwiać panoramę Tbilisi. Czas wolny w Tbilisi na indywidualne spacery i zakupy. Obiadokolacja wraz z pokazem folklorystycznym i nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 8 – Tbilisi – granica gruzińsko-ormiańska – Jezioro Sewan – Sewanawank – Erywań

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wyjedziemy w kierunku granicy z Armenią, odprawa celno-paszportowa. Przejazd nad Jezioro Sewan, gdzie nawiedzimy świątynię Sewanawank, znany zabytkowy, ormiański klasztor z IX wieku. Relaks nad pięknym, górskim jeziorem. Następnie przejazd do Erywania. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

DZIEŃ 9 Erywań – Muzeum Matenadaran –  kościół św. Katoghike – Khor Virap

Po śniadaniu zwiedzimy wspaniałą kolekcję manuskryptów w Muzeum Matenadaran. Z licznych kościołów nawiedzimy jeden z najładniejszych – kościół św. Katogike. Następnie zobaczymy monaster Khor Virap z VII w., skąd roztacza się widok na pobliską górę Ararat (5165 m n.p.m.). Według tradycji w znajdującej się na terenie klasztoru studni miał być więziony św. Grzegorz Oświeciciel, który nawrócił na chrześcijaństwo miejscowego króla i jego dwór w 302 roku, co znaczy, że oficjalnie Armenia jest pierwszym państwem chrześcijańskim na świecie. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

DZIEŃ 10 – Erywań – Geghard – Garni – demonstracja procesu wypieku lawaszu –wytwórnia koniaku Ararat – kościół św. Zorawora – Erywań

Po śniadaniu zwiedzimy Geghard, a następnie twierdzę Garni, dawną letnią siedzibę królów. Pokaz tradycyjnego wypieku chleba. Wizyta w wytwórni koniaku Ararat, gdzie poznamy etapy jego produkcji, degustacja, możliwość zakupu trunku. Nawiedzimy piękny kościół św. Zorawora z XIII w. Po południu możliwość zakupów na słynnym erywańskim targu. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu. Dla chętnych wieczorny spacer po Erywaniu i spektakl „tańczących fontann” przed Ratuszem.

DZIEŃ 11 – Erywań – Eczmiadzyn –  Zwartnoc – Erywań

Po śniadaniu nawiedzimy najstarszą i najważniejszą świątynię ormiańską – Katedrę Eczmiadzyn oraz sąsiadujące kościoły (Rhipsime, Gadane). Następnie udamy się do Zwartnoc. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

DZIEŃ 12 – Erywań – Polska

W godzinach rannych przejazd na lotnisko w Erywaniu*. Odprawa i odlot do kraju.

*miejsce wylotu uzależnione od dostępności miejsc na rejsach – Tbilisi/Erywań

 ŚWIADCZENIA: przelot samolotem, przejazdy autokarem klimatyzowanym, noclegi w hotelach *** w pokojach dwuosobowych z łazienkami (pokój jednoosobowy za dopłatą), śniadania i obiadokolacje, zwiedzanie zgodne z programem (kolejność zwiedzania może ulec zmianie), opieka pilota i przewodnika, ubezpieczenie, Msze Święte.

ORIENTACYJNA CENA 1500USD

Wersja PDF do pobrania

GRUZJA+ARMENIA 12 dni